Rosjanie drugą po Niemcach najliczniejszą grupą turystów zagranicznych w Gdańsku

12.11.2013

W dniach 2-6 listopada 2013 r. Gdańsk i Pomorze  gościło przedstawicieli ponad siedemdziesięciu rosyjskich biur podróży, którzy przyjechali z okazji X Polsko-Rosyjskiego Forum Turystycznego.
Podczas warsztatów na PGE Arena Gdańsk przedstawiciele 140 polskich biur podróży i obiektów turystycznych mieli wyjątkową okazję do rozmów z potencjalnymi rosyjskimi partnerami, nawiązania kontaktów bądź pogłębienia współpracy. Do Gdańska przyjechali goście z ponad 40 biur moskiewskich, 12 z Obwodu Kaliningradzkiego, 8 z Sankt Petersburga, ale także z najodleglejszych zakątków Rosji: z Sachalina, Irkucka czy Tatarstanu. Oprócz roboczych spotkań mieli okazję poznania naszych najważniejszych atrakcji turystycznych oraz zaplecza hotelowego miasta i regionu, posmakowania lokalnych specjałów kulinarnych (gęsina czy piwa z lokalnych browarów) podczas dwudniowej wizyty studyjnej.
Od roku Trójmiasto objęte jest tzw. małym ruchem granicznym z Obwodem Kaliningradzkim i od tego czasu sukcesywnie rośnie liczba Rosjan odwiedzających Gdańsk i region pomorski.  Według raportu Instytutu Eurotest z badań ruchu turystycznego w Gdańsku w sezonie letnim 2013 tylko w tym okresie odwiedziło miasto 3,36 mln turystów,  w tym 1,36 mln  zagranicznych,  wśród których Rosjanie stanowili bez mała 13%, co plasuje ich na drugim miejscu po Niemcach (30%).
- Ponad 200-procentowy wzrost liczby gości zagranicznych w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku zawdzięczamy właśnie turystom rosyjskim, głównie z Obwodu Kaliningradzkiego, którzy regularnie tu przyjeżdżają i coraz częściej nie tylko robią zakupy, ale także uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, zwiedzają Gdańsk i odpoczywają.  Ponad połowa z nich przyjeżdża do nas kilkakrotnie w roku, a ponad 25% odwiedza nas regularnie! – mówi Anna Zbierska, Dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta, współorganizatora Forum. - Polubili Gdańsk i chętnie rekomendują miasto swoim znajomym. Doceniamy, że stali się naszymi ambasadorami – dodaje.
Od roku działania promocyjne Miasta w najważniejszych mediach Obwodu Kaliningradzkiego uległy intensyfikacji. Zorganizowane we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną oraz Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną gdańskie Forum miało na celu promocję naszej oferty turystycznej wśród rosyjskiej branży turystycznej oraz umożliwienie nawiązania i pogłębienia kontaktów polskiej, ale przede wszystkim lokalnej branży ze stroną rosyjską. Liczymy, że przełożą się one w niedalekiej przyszłości na efektywną współpracę w obszarze turystyki przyjazdowej do Gdańska i  na Pomorze. Zarówno władze Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańska jak i Konsul Federacji Rosyjskiej w Gdańsku obecni na Forum wyrazili wolę rozszerzenia współpracy w zakresie gospodarczym i turystycznym z Obwodem Kaliningradzkim, w przyszłości z całą Rosją.
Grażyna Adamska
Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta