Trzy natury Gdańska i Pomorskiego LAS- WODA – ŁĄKA czyli kulinarny press tour

12.09.2013

Koza, bursztyn i gęsie pióro, czyli o tym, jak dziennikarze poznawali, trzy natury Gdańska i Pomorskiego WODA-ŁĄKA-LAS,15-18 września, 2013


Za nami międzynarodowy projekt „Trzy natury Gdańska i Pomorza”. Na zaproszenie Miasta Gdańsk i Pomorskiej Regionalnej  Organizacji Turystycznej oraz inicjatorki akcji, gdańskiej restauratorki Justyny Zdunek (Metamorfoza, Gdańsk) najlepsi dziennikarze kulinarni z Europy i Świata poznawali kulinarne uroki Pomorza.

Przez cztery dni uczestnicy projektu podróżowali, gotowali, smakowali, odkrywali produkty, a przede wszystkimi spotykali ludzi, którzy je tworzą. W trakcie wydarzenia dziennikarze  zagłębili się w trzy różne historie kulinarne związane z naturami regionu: wodą, łąką i lasem. Zgodnie z filozofią "from farm to table" każdy dzień obfitował w liczne aktywności na łonie przyrody, a kończył wieczorną kolacją w jednej z trzech restauracjach będących partnerami akcji. Pomorskie produkty zostały brawurowo zinterpretowane przez utalentowanych szefów kuchni: Łukasza Toczka (Restauracja Metamorfoza, Gdańsk), Adama Woźniaka (Restauracja Hilton Mercato, Gdańsk) oraz Bogdana Gałązkę (Restauracja GothicCafe, Malbork).

Inauguracyjny wieczór rozpoczął się w Gdańsku, tego dnia zagraniczni goście mieli okazję zobaczyć miasto z zupełnie innej perspektywy. Rejs jachtem po Motławie, a następnie kulinarny spacer po centrum miasta pozwolił uczestnikom na zrozumienie istoty projektu.  Powitalny bankiet odbył się w gdańskiej restauracji Metamorfoza.

DZIEŃ 1: „LAS”
Dzień zaczął się od wizyty w gospodarstwie ekologicznym „Od Kaszuba” prowadzonym przez Barbarę i Marcina Michalaków. Dziennikarze mieli okazję spróbować chleba na zakwasie z mleka koziego (który zdobył Laur Marszałka województwa Pomorskiego) a także naturalne masło, miód, czy domowy sernik i makowiec. Marcin pokazał na czym polega prawdziwa kaszubska gościnność i uraczył gości tabaką, natomiast Basia wytłumaczyła skąd bierze się obłędny zapach i smak jej pomidorów. Wszystko dzięki naturalnym pestycydom na bazie mleka koziego. Następnym przystankiem było Gospodarstwo „Kaszubska Koza”. Wcześniej jednak cała grupa z wiklinowymi koszykami udała się do lasu na poszukiwanie grzybów. Po udanych zbiorach w leśniczówce czekało ich kolejne wyzwanie. Oprawianiem sarny zajęli się Maciej Nowicki, szef kuchni obecny na wyprawie, oraz Mark Brownstein- poszukiwacz smaków i food hunter. Część grupy o mniej stalowych nerwach udała się na zbiór dzikich ziół na pobliskiej leśnej polanie. Z uzbieranego szczawiu, krwawnika, babki lancetowatej i mięty ananasowej przygotowano lekkie lunchowe sałatki. Z sarny zaś przyrządzono gulasz, który zdobył serca wszystkich uczestników - może  za sprawą księżycówki, której użyto do przygotowania potrawy? W Gospodarstwie „Kaszubska Koza” dziennikarze mogli sami wydoić kozy, a także spróbować jak smakuje kozie mleko w połączeniu z imbirówką. Dzień zwieńczyła kolacja w restauracji Metamorfoza autorstwa Szefa Kuchni Łukasza Toczka. W menu znalazły się między innymi jadalne kamienie (z ziemniaków i bakłażanów), mech z pietruszki, jarmuż, kurki czy tatar z wcześniej oprawionej sarny.

DZIEŃ 2: „WODA”
W programie nie mogło zabraknąć wizyty nad polskim morzem. Już od samego rana, mimo niesprzyjającej pogody dziennikarze poławiali bursztyn na plaży w Górkach Zachodnich koło Gdańska. Kolejnym przystankiem było malownicze Jezioro Raduńskie na Kaszubach. Dziennikarze podzieleni na kilka grup wypłynęli na połów węgorza i raków. Była to niesamowita okazja do spróbowania tych rzadkich rarytasów. W starej rybaczówce zorganizowano kuchnię polową, gdzie oprócz wspólnego gotowania, oprawiania ryb i degustowania księżycówki goście mogli zobaczyć jak Damian Godek z gdańskiej Metamorfozy przygotowuje bimber. Dzień „Woda” zakończył się kolacją w gdańskiej restauracji Mercato w hotelu Hilton. Autorskie menu Szefa Kuchni Adama Woźniaka zaskoczyło gości interesującą interpretacją skarbów prosto z kaszubskich jezior. W menu znalazła się wędzona sielawa z czarną brioche czy też sandacz z pianą rakową oraz rakami z porem. Zwieńczeniem wieczoru był koktajl na dachu hotelu Hilton, z którego roztaczała się panorama na nocny Gdańsk.

DZIEŃ 3: „ŁĄKA”
Ostatniego dnia wyprawy dziennikarze zobaczyli jak wiele kulinarnego bogactwa skrywają polskie łąki. W ciągu dnia morze atrakcji zapewniły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lasowicach Wielkich oraz Szef Kuchni Gothic Cafe- Bogdan Gałązka. Wystarczył półgodzinny spacer, by cała grupa wróciła z koszami pełnymi własnoręcznie zebranych jabłek, owoców dzikiej róży, głogu i ziół. Z tak zdobytymi produktami dziennikarze przystąpili do gotowania, korzystając z wieloletniego doświadczenia kulinarnego gospodyń. Goście robili kaszankę, twaróg, zsiadłe mleko, ser topiony, piekli drożdżowe ciasta. Przygotowano także zupę z czerniny, żurek, barszcz czerwony. Obecny na spotkaniu Profesor Jarosław Dumanowski opowiadał o korzeniach staropolskiej kuchni.

Finałowa kolacja w reżyserii Bogdana Gałązki, która odbyła się na Zamku w Malborku była ucztą godną Wielkiego Mistrza Zakonu. W półmroku Kuchni Konwentu (gdzie dawniej znajdowała się kuchnia Zamku Wysokiego) w oprawie średniowiecznych śpiewów, świec i muzyki dziennikarze poznali autorski wymiar kuchni szefa Bogdana Gałązki.
Dziedzictwo miasta i regionu, współpraca samorządu z biznesem,  specjaliści od marketingu kulinarnego, wielkie nazwiska i tytuły prasowe, urozmaicony program, spotkania z lokalnymi wytwórcami i szefami kuchni, poznawanie przez doświadczanie i najważniejsze czyli pasja jedzenia. Taka mieszanka musi zakończyć się sukcesem. Czekamy teraz na relacje naszych gości - nasza oferta kulinarna zasługuje na to, by nieść się w świat-  komentuje Anna Zbierska , Dyrektor Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska

Organizatorzy:

Miasto Gdańsk już od wielu lat zdaje sobie sprawę ze swojego potencjału kulinarnego. Przejawia się to w wielu projektach – skierowanych zarówno do mieszkańców, jak i turystów polskich i zagraniczych. Większość z nich realizowanych pod hasłem: Rozsmakuj się w Gdańsku. Miasto dużą wagę przykłada do działań dedykowanych liderom opinii – dziennikarzom i blogerom.

Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna odpowiada za kreacje wizerunku regionu jako atrakcyjnej  destynacji turystycznej. Realizuje szereg działań marketingowych na rynkach zagranicznych, w których temat kulinariów stanowi jeden z głównych motywów przewodnich.

Justyna Zdunek - właścicielka restauracji Metamorfoza, autorka Programu Metamorfoza Gdańsk Pronature, którego celem jest promowanie kulinariów i produktów w regionie Gdańska i Pomorza. Więcej szczegółów: https://www.facebook.com/MetamorfozaGdanskPronature


Partnerzy:
Restauracja Metamorfoza Gdańsk: Opiera swoją kuchnię głównie o składniki z Pomorza. Justyna Zdunek właścicielka restauracji poszukuje, odkrywa i inspiruje Szefa Kuchni Łukasza Toczka, który w niebanalny sposób korzysta z regionalnych produktów. Restauracja specjalizuje się w organizacji eventów, które pozwalają odkryć skąd pochodzi produkt, który serwowany jest na talerzu.
(www.restauracjametamorfoza.pl)

Restauracja Mercato:  Jest częścią hotelu Hilton Gdańsk. Kuchnią wraz  z zespołem zawiaduje Chef Adam Woźniak.  W swoich autorskich interpretacjach łączy lokalne produkty z Pomorza, wspierając się  produktami międzynarodowymi, aby uzyskać jak najlepsze smaki w swoich kompozycjach. (www.hiltongdansk.pl/restauracje)


Restauracja GothicCafe: Świątynia Chefa Bogdana Gałązki położona w murach Zamku Malborku. To właśnie tutaj Chef Gałązka poszukuje starych, zapomnianych receptur i na nawo interpretuje kuchnię Wielkiego Mistrza Zakonu, korzystając z oryginalnych przepisów Kuchni Konwentu z przełomu XIII wieku.(www.gothic.com.pl).


Gospodarstwo „Kaszubska Koza” W małej osadzie Robaczkowo na Kaszubach, Tomasz i Honorata Strubińscy produkują kozie sery znane w całej Polsce. To produkty znane nie tylko z wysokiej jakości, ale i oryginalnych nazw takich jak: kozia rura, knopek Kaszubski, pijana koza, pijana koza na odwyku, czyścioszek, babeczka czy kozi dymek. Więcej szczegółów: www.facebook.com/GospodarstwoKaszubskaKoza


Gospodarstwo „Od Kaszuba” Nowoczesne gospodarstwo Rolne należące do Barbary i Marcina Michalaków, położone w Żurominie koło Stężycy. Specjalizuje się w produktach z regionu Kaszub. To właśnie tutaj powstaje  znany chleb na zakwasie z mleka koziego. ( www.odkaszuba.pl)
Więcej informacji udzielają:

Agnieszka Małkiewicz: współautor i koordynator wydarzenia, rzecznik prasowy akcji, HoReCa Communications, T:695 672 986, e-mail: kontakt@agnieszkamalkiewicz.pl
Patrycja Siwiec, koordynator prasowy akcji, T: 509 892 255, e-mail:patrycja.siwiec@gmail.com

Social Media:
Oficjalny hashtag wydarzenia, dzięki któremu będzie można na bieżąco śledzić relacje uczestników na Twitterze, Instagramie i Facebooku to: #tastegdansk
 

Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia autorstwa Lidii Skuzy:

1 dzień

Las

Woda

Łąka