POMORSKIE na weekend

03.09.2014

Za nami kolejny już bardzo dobry sezon turystyczny. Mogłoby się wydawać, że wraz z szybciej zachodzącym słońcem i topniejącą temperaturą Pomorze traci na atrakcyjności - nic bardziej mylnego. Każdego roku region wzbogaca się o kilka nowych obiektów turystycznych, które  dostępne są przez cały rok. Wakacje to najintensywniejszy czas w ciągu całego roku, ale jesienna aura również sprzyja wypoczynkowi na Pomorzu. To właśnie teraz bez pospiechu i w swoim własnym rytmie warto nadrobić zaległości w zwiedzaniu i okrywaniu tego, co mamy na wyciągnięcie ręki, a na co ciągle brakuje czasu. 

Już po raz dwunasty rozstrzygnięty został konkurs na najlepszy produkt turystyczny województwa pomorskiego. W tym roku niekwestionowanym liderem zostało Centrum Nauki Experyment. To pierwsza na Pomorzu wystawa interaktywna, której główną ideą jest popularyzacja nauki w niebanalny ale i przystępny sposób. Goście Centrum mają do dyspozycji cztery główne wystawy: Hydroświat, Akcja: Człowiek, Drzewo Życia i Niewidoczne Siły, a także wystawy czasowe. Odwiedzający mają okazję, między innymi, poznać działanie śruby Archimedesa, tajniki ludzkiego organizmu, czy też naturę dźwięku, elektryczności i magnetyzmu, a wszystko w bardzo nowoczesnym i odważnym, szklanym wnętrzu, które stanowi obecnie architektoniczną wizytówkę miasta. 

Kolejne miejsca zajęły Park Rekreacyjno - Edukacyjny Sea Park w Sarbsku oraz Żeglarski Puchar Trójmiasta.  Sea Park to istny raj dla dzieci. Powstał z misją prezentowania bogactwa życia podwodnego oraz przybliżania tradycji i  kultury morskiej jednak największą atrakcją cieszy się fokarium pełne fok i południowoamerykańskich kotików. Kilka razy dziennie można podpatrywać ich treningi i zabawy z instruktorami, a także uczestniczyć w ich karmieniu. Na terenie obiektu znajduje się także oceanarium prehistorycznego 3D, Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego, park makiet zwierząt morskich i miniatur latarni morskich.

Laureaci etapu regionalnego zgłoszeni zostaną do eliminacji ogólnopolskich, w ramach  których walczyć będą o uzyskanie Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej gwarantującego dostanie się do elitarnego grona topowych produktów Polski promowanych w ramach kampanii krajowych i zagranicznych. Formuła konkursu przewiduje również przyznanie jednego Złotego Certyfikatu dla którego przeprowadzona zostanie indywidualna kampania promocyjna o wartości ponad 100 tys. zł. W tym roku Pomorze reprezentować będzie Zamek w Gniewie.

Przypadek gniewskiego zamku to przykład tego, jak niepewną przyszłość powoli niszczejącego zabytku zamienia się w świetlaną przyszłość. Dziś znajduje się tu pokaźny hotel z zapleczem SPA i własną, rycerską kuchnią. Różnorodność i wielofunkcyjność wnętrz wcale nie koliduje z archaicznym duchem budowli. Wszystko wkomponowane zostało idealnie w zabytkowe mury. Jednak tym, czym naprawdę żyje gniewski zamek są inscenizacje dawnych bitew i turnieje rycerskie. Za rekomendację ich poziomu niech posłuży fakt, że w zeszłym roku odbyła się tu edycja Światowej Ligi Rycerskiej – najważniejszej tego typu imprezy w Europie. Turniej Króla Jana III, byłego pana na tutejszych włościach, już został wpisany do grona czterech prestiżowych imprez działających pod patronatem amerykańskiej organizacji World Joust Tournaments. Obok Gniewu zaszczytem tym mogą się pochwalić jedynie Paryż, Montreal i San Diego. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się inscenizacja bitwy dwóch Wazów z 1626 r. Vivat Vasa! Dawne waśnie służą dziś przede wszystkim edukacji ale i rozrywce – Żółty Regiment króla Gustawa II Adolfa zaciekle broni się co roku przed wojskami Zygmunta III, a chętnych do obejrzenia tego spektakularnego widowiska stale przybywa.

Trzymamy zatem kciuki za naszych pomorskich reprezentantów, to silna i wyróżniająca się grupa. Pamiętajmy jednak, że te perełki są wokół nas i warto zarezerwować sobie najbliższe weekendy na krótkie wypady w rodzinnym gronie.