„Pomorskie dla koneserów” – podsumowanie kampanii lifestyle’owej promującej jesienny sezon turystyczny!

04.11.2015

Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna zrealizowała lifestyle’ową kampanię publicity „Pomorskie dla koneserów”, która miała na celu promocję kolejnego, równie atrakcyjnego sezonu turystycznego – jesieni. Kampania adresowana była do osób, które w sezonie jesiennym poszukują wysokojakościowej oferty turystycznej opartej na emocjach, unikalnych przeżyciach i doznaniach i była ona spójnym elementem projektu pomorskie prestige realizowanym od 2014 we współpracy z pomorską branżą turystyczną.


Realizacja kampanii w oparciu o Storytelling

„Pomorskie dla koneserów” to historia o mniej znanym obliczu Pomorskiego – regionie, który może pochwalić się nie tylko unikatowymi w skali Europy zabytkami i zapierającymi dech w piersiach widokami, ale również wysokojakościową ofertą turystyczną adresowaną do najbardziej wymagających klientów. W luksusowych hotelach, pięknie odrestaurowanych pałacach, eleganckich restauracjach, na prestiżowych polach golfowych, cichych plażach oraz w ośrodkach SPA, gdzie do zabiegów wykorzystywane są bogactwa Bałtyku – bursztyn, prawdziwe algi, naturalny jod i morski piasek – można odpocząć i oderwać się od codzienności. To również historia o doskonałym, wyszukanym jedzeniu bazującym na najświeższych rybach, regionalnych produktach i ludziach, którzy je tworzą. To opowieść o ciepłym blasku bursztynu oprawionego w szlachetne metale, odkrywaniu tajemnic przeszłości, wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych, wieczorach spędzanych z najbliższymi w urokliwych kawiarniach przy kieliszku wybornego wina lub gorącej herbacie, szumie fal i zapachu morza, przeżyciach, emocjach, wspaniałych doświadczeniach. I wszystko to prezentowane było w oparciu o ofertę pomorskiej branży turystycznej.

Brief

Partnerzy w kampanii

Elementy strategiczne kampanii

Kampania opierała się  na trzech głównych działaniach: direct campaign media, roadshow oraz media trip. Każde z nich prezentowało wysokojakościowe oblicze Pomorskiego w obszarach: pałacowo-dworkowej bazy noclegowej, ekskluzywnych obiektów sportowych, wyjątkowych obiektów SPA, wyrafinowanej kuchni, luksusowego oblicza bursztynu oraz wyjątkowych wydarzeń i obiektów kulturalnych.

Działania o charakterze direct campaign media polegały na komunikacji z mediami ogólnopolskimi (46 tytułów drukowanych oraz 78 portali internetowych), w tym m.in. z lifestyle’owymi z kategorii premium, mediami hobbystycznymi, turystycznymi, kulinarnymi oraz ogólnoinformacyjnymi poprzez stworzone dedykowane materiały dla mediów - informacje prasowe oraz backgroundery. Do każdego z materiałów dołączone zostały bogate materiały zdjęciowe ukazujące poszczególną tematykę. Na ich podstawie powstało 17 publikacji w mediach o łącznym zasięgu 1 049 200 oraz ekwiwalencie medialnym 29 850,00 zł. Dodatkowo w ramach działań follow up po przesłaniu materiałów poniższe media zgłosiły zainteresowanie tematyką związaną z województwem pomorskim:

1. Claudia - wykorzystanie materiałów dot. Pałacu Ciekocinko do stworzenia artykułu o niezwyklych miejscach na święta.

2. Voyage - wykorzystanie materiałów o Gdańskim Teatrze Szekspirowski w najbliższym numerze magazynu.

3. www.krajoznawcy.info.pl - poszukują materiałów o konkretnych miastach, mogą opublikować cały cykl o Pomorskim.

4. newseria.pl - zainteresowani nagraniem materiału informacyjnego z przedstawicielami PROT/wywiady.

Informacje prasowe:

Turysta w operze, czyli kulturalny wypoczynek w województwie pomorskim

Pomorskie ładuje akumulatory, czyli jesienny wypoczynek nad morzem

Jesienny wypoczynek w Pomorskim stylu

Backgroundery:

Pomorskie dla koneserów

dla koneserów kultury

dla koneserów relaksu

dla koneserów stylu

Efekty medialne:

SlowLife Food&Garden

Gazeta.pl

TTG

KobietaMag.pl

kobieta.pl

naszstyl.pl

facetpo40.pl

senior.pl

polskieszlaki.pl

polskieszlaki.pl (2)

polskieszlaki.pl (Pałac Ciekocinko)

polskieszlaki.pl (GTSZ)

polskieszlaki.pl (jazda konna)

polskieszlaki.pl (Muzuem Emigracji)

kobieta.faktv.pl

Luxxx.pl

Nawalizkach.com.pl

Roadshow po 3 stacjach radiowych, w tym Czwórka Polskie Radio, Dwójka Polskie Radio oraz TOK FM i nagrania do 7 programów dot. jakosciowej oferty regionu pomorskiego jesienią o łącznym ekwiwalencie medialnym: 93 000 zł. Do udziału w roadshow zaproszeni zostali ambasadorzy regionu pomorskiego związani z poszczególną tematyką przekazu.

1. Czwórka Polskie Radio, program: Nawiedzeni, uczestnicy: Jola Słoma i Mirek Trymbulak

Tematyka: design i styl w Pomorskim, regionalne produkty kulinarne.

Ekwiwalent medialny: 5 000 zł

2. Czwórka Polskie Radio, program: Sobotologia, uczestnicy: Jola Słoma i Mirek Trymbulak, przedstawiciele PROT

Tematyka: różnorodność form wypoczynku w Pomorskim, pomysły na ciekawy weekend, oferta SPA, oferta kulturalna oraz kulinarna (Pomorskie Culinary Prestige)

Ekwiwalent medialny: 8 000 zł

3. Czwórka Polskie Radio, program: Hotspot, uczestnicy: Jola Słoma i Mirek Trymbulak

Tematyka: atrakcje turystyczne, trasy rowerowe, kulinaria w Pomorskim

Ekwiwalent medialny: 8 000 zł

4. TOK FM, program: Wieczór - Aleksandra Pezda, uczestnicy: Jola Słoma i Mirek Trymbulak

Tematyka: Pomorskie jako atrakcyjne miejsce do pracy twórczej, praca zawodowa duetu Słoma&Trymbulak w obszarze kulinarnym i projektowania jako przykład myśli kreatywnej w Pomorskim.

Ekwiwalent medialny: 25 000 zł

5. Dwójka Polskie Radio, program: Poranek Dwójki, uczestnicy: Marek Weiss - Dyrektor Opery Bałtyckiej, przedstawiciel PROT

Tematyka: kulturalna oferta na jesień w Pomorskim

Ekwiwalent medialny: 12 000 zł

6. Dwójka Polskie Radio, program: Magazyn Europejski, uczestnik: Jacek Kołtan - Zastępca Dyrektora ds. naukowych w Europejskim Centrum Solidarności

Tematyka: kulturalna oferta na jesień w Pomorskim, w tym promocja ECS i All About Freedom Festival

Ekwiwalent medialny: 10 000 zł

7. TOK FM, program: Poranek Dwójki, uczestnicy: Marek Weiss - Dyrektor Opery Bałtyckiej, Jacek Kołtan - Zastępca Dyrektora ds. naukowych w Europejskim Centrum Solidarności

Tematyka: Gdańsk jako potęga kulturalna na mapie Polski, oferta kulturalna Pomorskiego

Ekwiwalent medialny: 25 000 zł

Organizacja media trip dla strategicznych dziennikarzy, którzy w ramach wizyty mieli możliwość „doświadczenia na własnej skórze” wysokojakościowej oferty Pomorskiego. Media trip opierał się  wokół tematycznych wątków: Pomorskie dla koneserów relaksu, kultury i stylu, co miało odwzorowanie w zaproponowanych atrakcjach. W media trip wzięło udział 6 dziennikarzy z mediów: Zwierciadło (662 200), KUKBUK (210 000), Duży Format (981 000), Shape (199 000), Business Woman & Life (135 000), Wysokie Obcasy (571 000).

Obszary zainteresowań dziennikarzy media trip i spodziewane publikacje:

1. KUKBUK - opisanie atrakcji z Pomorskiego przez pryzmat kulinarnych doświadczeń. Artykuł oparty o Pałac Ciekocinko i Biały Królik. Spodziewany termin publikacji: najbliższy numer magazynu.

Kukbuk - Pałac Ciekocinko

Kukbuk - Quadrille

2. Business Woman & Life - opisanie kilka wybranych atrakcji z Pomorskiego w kontekście pomorskie prestige dla biznesu tj. miejsca na wyjazdy firmowe, zaproszenie klientów VIP. Spodziewany termin publikacji: wydanie grudzień 2015/styczeń 2016.

3. Wysokie Obcasy - Pałac Ciekocinko w kontekście wyjątkowych miejsc na mapie województwa pomorskiego, pod kątem historii i kuchni. Spodziewany termin publikacji: wydanie grudzień 2015/styczeń 2016.

4. Zwierciadło - Atrakcje Pomorskiego pod kątem "Pomorskie nieznane". Spodziewany termin publikacji: początek 2016

5. Duży Format - Kulturalna strona Pomorskiego przez pryzmat nowych obiektów kulturalnych, w tym Muzuem Emigracji. Spodziewany termin publikacji: początek 2016

6. Shape - Zainteresowanie wieloma atrakcjami poznanymi podczas wyjazdu, materiał zostanie podzielony na kilka publikacji, w aspekcie zdrowej żywności i kuchni regionalnej.

Podsumowanie media trip rozesłane do dziennikarzy.

Kampania jest odpowiedzią na dywersyfikację produktów i usług turystycznych, zarówno pod względem jakościowym, jak i cenowym, co wpływa również na chęć dywersyfikacji wizerunku pomorskiego.  Strategicznym celem komunikacji Pomorskiego było rozszerzenie grupy docelowej o turystów z kategorii premium, dysponujących większymi zasobami finansowymi i mającymi wysokie oczekiwania odnośnie jakości oferty turystycznej, a także przeniesienie punktu ciężkości w podkreślaniu walorów regionu z sezonu letniego, podczas którego obserwuje się największy ruch turystyczny, na inne pory roku, w tym jesień.