Międzynarodowy Park Kulturowy Faktoria najlepszym produktem turystycznym województwa pomorskiego !!!

15.08.2012

   Znamy już laureatów konkursu na najlepszy produkt turystyczny województwa pomorskiego. Decyzją komisji, przedstawicieli środowiska turystycznego, jak i mediów regionalnych, główną nagrodę w Województwie Pomorskim zdobyła zlokalizowana na terenie Pruszcza Gdańskiego Faktoria  - zrekonstruowana osada handlowa z okresu wpływów rzymskich. W ocenie jurorów produkt ten łączy w sobie kilka funkcji. Z jednej strony doskonale nawiązuje do tradycji kupieckich, jak i bursztynowego szlaku handlowego, z drugiej bogata oferta kulturowa buduje wizerunek miasta jako nowoczesnego i ekspansywnie rozwijającego się ośrodka.

   Ex aequo drugie miejsce zdobyło Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku. Unikalne walory architektoniczne i przestrzenne wsi Swołowo zostały doskonale wykorzystane do eksponowania tradycji i kultury Pomorza, a także rozwoju oferty „Krainy w Kratę”. Natomiast uruchomione w ramach Centralnego Muzeum Morskiego interaktywne centrum edukacji morskiej to jedno z najnowocześniejszych obiektów nie tylko na Pomorzu, ale także w Polsce.

   Laureaci etapu regionalnego zgłoszeni zostaną do eliminacji ogólnopolskich, w ramach których walczyć będą o uzyskanie Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej, gwarantującego dostanie się do elitarnego grona topowych produktów Polski promowanych w ramach realizowanych przez POT kampanii krajowych i zagranicznych. Z roku na rok wybór jest coraz trudniejszy. Oferta turystyczna regionu dynamicznie się rozwija, produkty odpowiadają aktualnym trendom - łączą w sobie nowoczesne wykorzystanie unikalnych zasobów ale przede wszystkim dostosowane są do preferencji i potrzeb różnych grup odbiorców. Niemniej jednak musieliśmy dokonać pewnej selekcji, wybraliśmy „perełki”, dzięki którym możliwe jest przełamanie bariery sezonowości.

   Komisja zdecydowała się również na uhonorowanie specjalnymi wyróżnieniami jeszcze dwóch inicjatyw wdrażanych przez prywatnych operatorów: Bursztynowego Integracyjnego Szlaku Konnego na Mierzei Wiślanej jako inicjatywy przeciwdziałającej wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych oraz Kajakowego Tramwaju Wodnego – cyklicznie organizowanych spływów na rzece Słupi, a także Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach jako miejsca pielęgnowania kultury i tradycji Słowińców.

   Oficjalne wręczenie nagród laureatom pomorskim będzie miało miejsce w trakcie trwania regionalnych Obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 28 września w Gdańsku natomiast na wyniki eliminacji krajowych będzie trzeba poczekać aż do jesieni.

   Zarówno Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, jak i Członkowie Komisji Konkursowej serdecznie gratulują zwycięzcom i trzymają kciuki za ich powodzenie w etapie krajowym.