Marcowa promocja na rynku niemieckim

30.03.2015

W kalendarzu targowym marzec jest dla nas zawsze intensywnym okresem. W tym roku zaangażowani byliśmy w 3 niezwykle dla nas istotne imprezy w Niemczech- Berlin, Essen oraz Norymberga.

Największym przedsięwzięciem były niewątpliwie targi Freizeit w Norymberdze (18-22 marca). 15 lecie partnerstwa pomiędzy Województwem Pomorskim, a Okręgiem Środkowej Frankonii stało się doskonałym bodźcem do szerokiego zaprezentowania oferty regionu podczas tej największej w całej Bawarii imprezie turystycznej - wystąpiliśmy jako region partnerski targów. Łącząc siły zorganizowane zostało stoisko o powierzchni przeszło 300 m2. Do sukcesu przyczyniło się wielu partnerów. W organizację zaangażowanych było kilka departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Pomorskie zaprezentowało się  jako doskonałe miejsce do wypoczynku z bogatą ofertą kulturalną, muzyczną i kulinarną. Dzięki zaangażowaniu pomorskich  restauratorów udało się stworzyć miejsce, w którym goście targów chętnie znajdowali odpoczynek. W Gospodzie Pomorskiej znalazły się regionalne dania z jelenia, dzika czy gęsi. Liczna grupa współpracowników Muzeum Pomorza Środkowego zaprezentowała na żywo wiele technik rękodzieła. Na stoisku Faktorii z Pruszcza Gdańskiego legioniści z XXI legionu RAPAX cały tydzień dźwigali ponad dziesięć kilogramów zbroi , dostarczając zwiedzającym  emocji podczas walk na scenie. Frankończycy mogli przyglądać się pradawnej obróbce bursztynu  i zobaczyć jak żyło się na Pomorzu dwa tysiące lat temu. Kolorowe stoisko Szwajcarii Kaszubskiej  zdobiły nie tylko Panie w tradycyjnych kaszubskich strojach ale również szeroki wachlarz rękodzieła z tradycyjnym i nowoczesnym wzornictwem kaszubskim. O wielkanocny wystrój stoiska zadbał Pan Zenon, który na miejscu rzeźbił w drewnie Madonny. Dzięki zgranemu zespołowi Ekajaki.pl nasz region zaprezentował się jako raj dla miłośników aktywnego spędzania czasu – w tym kajakarstwa. Nie sposób tu nie wspomnieć o młodych muzykach z zespołu Zagan Acoustic, którzy zaprezentowali wysokiej klasy repertuar i zyskali sobie wielu fanów. Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Miasto Gdańsk, Gmina Kolbudy oraz touroperatorzy Aktiv Tours Reisen, Travel Projekt oraz Polenreisen przygotowały oferty turystyczne, które ułatwiały odwiedzającym zaplanowanie wizyty w naszym regionie.

Z targami w Norymberdze zazębiła się inna ciekawa impreza w Niemczech – największe na świecie targi końskie Equitana, które odbywają się w Essen co dwa lata. Województwo pomorskie zaprezentowało odwiedzającym bogatą ofertę turystyczną, uwzględniającą w sposób szczególny wymagania i specyfikę turystyki konnej. W tym celu przygotowany został katalog pomorskich ofert konnych, który wraz z innymi materiałami informacyjno-promocyjnymi na temat naszego regionu otrzymywali zainteresowani przyjazdem goście. Podczas targów, które odwiedziło blisko 200.000 zainteresowanych, zaistniała szansa na rozpoczęcie świadomego i systematycznego propagowania wśród zagranicznych turystów naszego województwa jako doskonałego miejsca do uprawiania turystyki konnej i jeździectwa (szkolenia, jazdy, powożenie, rajdy, etc.). Szczególną dumą napawa fakt, iż stoisko reprezentujące nasze województwo było jedynym polskim stoiskiem promującym konkretny region. Kontakty z przedstawicielami europejskich biur turystyki konnej oraz klientami końcowymi pozwoliły na wymianę doświadczeń oraz sprecyzowanie oczekiwań w zakresie turystyki konnej i jeździectwa.

Marzec to oczywiście również topowa impreza w branży. W tym roku ITB Berlin odbyło się w dniach dniach 4-8 marca. Tradycyjnie, pierwsze 3 dni przeznaczone były dla przedstawicieli branży, kolejne – tj. sobota i niedziela  -  dla publiczności. Tegoroczna prezentacja Polski odbyła się wg nowego – wprowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną – projektu. Polskie wystąpienie miało charakter produktowy i podzielone było na  strefy przeznaczone dla poszczególnych wystawców:    strefa aktywnego wypoczynku,  zwiedzania, wypoczynku i relaksu,  eco i dobrego jedzenia. Wraz z naszym partnerem podczas targów Gdańską Organizacją Turystyczną, aktywnie włączyliśmy się w strefę zwiedzania.

Dziękujemy wszystkim samorządom, organizacjom i przedsiębiorcom, którzy mieli swój wkład w wizerunek naszego regionu na tym nadal najważniejszym dla nas rynku.