Forum Regionalne Polska - Chiny – Gdańsk, Polska 22 kwietnia 2013

04.04.2013

Zapraszamy do udziału w Forum Regionalnym Polska - Chiny – spotkania władz i przedstawicieli regionów i miast Polski i Chin. Współpraca partnerska miast i regionów trwa od dłuższego czasu i przynosi coraz większe sukcesy. Także na poziomie relacji Chiny – Unia Europejska nastąpiło ożywienie, czego dowodem było Pierwsze Forum Burmistrzów UE – Chiny zorganizowane we wrześniu 2012 w Brukseli. Na poziomie centralnym w relacjach Polska - Chin miały miejsce niezwykle ważne inicjatywy, takie jak wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w ChRL w grudniu 2011 roku czy wizyta Premiera ChRL w Polsce w kwietniu 2012 roku. Chiny przyjęły strategię „Go Out Policy” i „Going Global Strategy”, a Polska strategię „Go China”. Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Przewodniczący ChRL Hu Jintao podpisali w grudniu 2011 roku wspólne oświadczenie w sprawie ustanowienia stosunków strategicznych między Polską i Chinami, a jednym z jego założeń jest jeszcze aktywniejsza współpraca miast i regionów.

Region pomorski to doskonałe miejsce na taki początek – to tu (i w Szanghaju) znajduje się siedziba firmy Chipolbrok – pierwszej międzynarodowej spółki chińskiej utworzonej w 1951 roku i to ten region cieszy się współpracą z Szanghajem od roku 1985.

Forum to m.in. okazja do przedstawienia najciekawszych inicjatyw polsko chińskich. A najlepsze z nich zostaną nagrodzone.
Podczas Forum chcemy rozmawiać o współpracy gospodarczej, chcemy przedstawić ofertę turystyczną i omówić możliwości współpracy naukowej, czyli zachęcić mieszkańców Chin i Polski do wzajemnego zainteresowania się partnerem i nawiązywania ściślejszych kontaktów. Dla sukcesu obu stron.