Brama przyciąga…

17.12.2012

   Po niespełna pół roku od pierwszego dnia otwartego - 15.12.2012 Brama Wyżynna znów otworzyła swoje wrota dla zainteresowanych jej wnętrzem, historią i duchem.

   Dodatkowe atrakcje podczas tego odbywającego się w atmosferze świątecznej dnia otwartego takie jak: prowadzona na żywo znana audycja Radia Gdańsk "Zwiedzaj , nie spij";

   Gdańscy Mieszczanie w strojach z minionych epok; wizyta przedstawicieli Stowarzyszenia "Żuławy Gdańskie" w strojach historycznych wraz z wyrobami regionalnymi, … ba nawet specjałami tradycyjnej kuchni żuławskiej okresu przedwojennego jak klopsy w sosie kwaśnym z kaparami, barszcz na zakwasie z pasztecikami, pierniki, miody, dekoracje świąteczne, obrusy…. to tylko niektóre z nich. Co godzinę można było zwiedzić z przewodnikiem wszystkie zakamarki Bramy Wyżynnej od podziemi aż po dach oraz obejrzeć nowy film o Bramie i jej najbliższej okolicy ukazujący przy pomocy najnowszej techniki jej dzieje i przemiany na przełomie wieków. Zainteresowanie Gdańszczan dziejami Miasta, a tym samym jego zabytkami zdaje się rosnąc z dnia na dzień. Niemal 700 zwiedzających odnotowali pracownicy Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej, działającego w Bramie Wyżynnej. To wszystko potwierdza jak ważne są tego typu akcje oraz jak bardzo potrzebna jest ich kontynuacja w przyszłości…. także po to aby ukazywać prawdę historyczną i obalać pojawiające się co jakiś czas mity…. jak w przypadku naszej Bramy, na temat rzekomo przebiegającej przez jej podziemia jednej z najstarszych ulic Gdańska.

Kolejny dzień otwarty bramy już na wiosnę :)